ZBÚRAJME DRUŽBU – BUDUJME KULTÚRU!

Družba Levice

DRUŽBU – bývalý kultúrny dom v Leviciach pozná každý. A každý vie , že je to už dlhoročný problém. Áno, najmenej 12 rokov sa pokúšame túto jazvu na námestí v Leviciach vyriešiť. Žiaľ, doposiaľ neúspešne.

Zriadili sme komisie, vyhlásili súťaž a aj sme našli víťaza, len … len tam to všetko skončilo. Nedokázali sme nájsť peniaze ani na projekt rekonštrukcie, hoci sa mesto zaviazalo s víťazom súťaže takúto zmluvu o dielo uzavrieť. Chceli sme niečo budovať a zabudli sme si na to pripraviť peniaze. Odkiaľ chceme niečo také ako je výstavba nového kultúrneho domu financovať?

Eurofondy na kultúrne stánky sme prepásli, komerčný úver asi nepripadá do úvahy , veď sa tu rozprávame o sume 12 miliónov eur a to v cenách pred súčasným nárastom cien stavebných prác aj materiálov. Myslíme si , že je načase si priznať, že na niečo takéto jednoducho nemáme.

Objavujú sa hlasy, že treba vyhlásiť referendum o DRUŽBE. Pýtame sa , čo by malo byť tou povestnou referendovou otázkou? Populistické “ Chcete, aby bola DRUŽBA zrekonštruovaná? “ Opäť bez finančného krytia? Opäť bez jasnej deklarácie, čo by vlastne malo byť funkciou takéhoto kultúrneho stánku? Jednou z možností, ktorú obsahovali aj súťažné podklady bolo KONGRESOVÉ CENTRUM , ale to sa stále ešte rozprávame o kultúre?

V súčasnosti majú Levice niekoľko funkčných priestorov ( kino JUNIOR, Levická synagóga ) a niekoľko momentálne nefunkčných ( kino SLOVAN ) a plánovaných ( Židovská synagóga). Na mesto s počtom obyvateľov do 30 tisíc je to naozaj slušná možnosť na organizáciu kultúry.

Naša otázka znie – využívame tieto priestory na organizáciu a usporiadavanie kultúrnych akcií naplno ? Budeme ich vedieť využívať, ak by nám pribudol nový kultúrny dom v podobe DRUŽBY? Koľko dní v roku sa tam bude niečo diať? Nezískame iba ďaľší priestor, ktorý bude vačšinu času zatvorený a najväčšia finančná položka ( predpokladaných bolo 200 tisíc euro ročne ) pripadne na prevádzku? Viete si predstaviť tú úžasnú atmosféru v meste , keby sme ročne dali na kultúru aspoň o polovicu tejto sumy , 100 tisíc euro, viac ako dávame dnes?

NIE, nehovoríme , že mesto LEVICE nepotrebuje naozaj reprezentatívny kultúrny dom. Nový, nenáročný na prevádzku, ekologický a spĺňajúci najnovšie štandardy – ale dnes na to jednoducho nemáme prostriedky. Sme povinní tieto prostriedky nájsť, pripravovať sa na výstavbu, ale dovtedy sa nechceme pozerať na zrúcaninu v strede mesta.

PONÚKAME RIEŠENIE ako preklenúť tento čas a realizácia by bola možná v krátkom čase. Skelet , nosná konštrukcia bývalej stavby je funkčná, nie je staticky narušená a my navrhujeme odstrániť súčasný, nefunkčný obal budovy ( okná, fasádu, výplňové nenosné priečky a podobne) a obnažiť priestor v pôdoryse bývalého kultúrneho domu.

Získame tak prestrešený a vizuálne zaujímavý koncept , s ktorým sa dá pracovať. Po úprave pochôdznych častí a vytvorenia minimalistického zázemia tam bude možné organizovať divadelné a filmové predstavenia. Koncerty aj rôzne charitatívne a happeningové akcie. Kreativite sa medze nekladú a pri troche fantázie je možné to robiť celoročne – napríklad v decembri aj Vianočné trhy.

To všetko s minimálnymi nákladmi, v relatívne krátkom čase a s opciou rozvoja priestoru do budúcnosti. Navyše financie vynaložené na búracie práce , by sa museli vynaložiť tak či tak , akurát teraz nám pomôžu získať čas na vytvorenie naozaj funkčného konceptu.

Toto dočasné riešenie samozrejme bude musieť prejsť fázou projekcie, kde sa jednotlivé detaily dotiahnu.

Ak budeme odvážni môžeme dokonca uvažovať o zužitkovaní energie zo slnka a strechu a fasádu prekryť fotovoltaickými panelmi, ktoré budú slúžiť na výrobu elektriny a týmto napr. cez virtuálnu batériu znížime prevádzkové náklady verejného osvetlenia alebo iných verejných budov. 

UVEDOMUJEME SI, že toto riešenie nie je bežné a pre niekoho možno radikálne. Bolo však diskutované s architektmi, urbanistami, umelcami aj organizátormi rôznych spoločenských a kultúrnych podujatí. Výsledok z týchto diskusií bol , že vlastne je dôležité robiť kultúru a nie budovať kultúrne stánky, ktoré pre kultúru otvárajú svoje brány iba občas.

AK NÁM DÁTE SVOJ HLAS, my budeme tým vašim a spolu sa vydáme na cestu budovania kultúry činmi , nie iba slovnými deklaráciami, sľubmi a referendami.

Galéria: